YÜKLENİYOR...
Etkileyici Filmler
2 Eylül 2017
Sertaç Yanık
Etkileyici Filmler

Etkileyici Filmler

İzlediğim en iyi filmler arasından seçerek hazırladığım bu listede beğenerek izlediğim ve etkileyici bulduğum filmleri listeledim. İşte en etkileyici filmler kategorisinden izlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim 20 harika film.

Interstellar

Interstellar

Jonathan Nolan’ın uzun zamandır yazdığı, Christopher Nolan’ın yönettiği bu bilim kurgu filminde kara delikler ve zaman boyutlarına kafamızı yormamız gerekiyor. Uzaya gönderilen astronotların solucan deliğinden geçtikten sonra yaşadıkları maceralar ve zaman döngüsü filmi farklı bir boyuta taşımakta. Astronot Cooper ile kızı Murphy arasında yaşanan dram ve olaylar ise filmi tamamlayan bir diğer etken. Ayrıca bu film ile Albert Einstein’ın anlatmak istediği Genel Görelilik kuramını da bir nebze anlamış oluyoruz.

The GodFather: Part II

The GodFather: Part II

The GodFather’ın birinci bölümünde oluşan olaylar sonrasında mafya dünyasının inanılmaz gücü Vito Corleone yerine oğlu Micheal Corleone (Al Pacino) geçer. Filmin bir yarısında Vito Corleone’nin geçmişini gösterilirken diğer yarısında ise Micheal Corleone’nin yükselişi gösterilir. Filmin izleme süresi 200 dakika olmasına rağmen film bittiğinde benim gibi “Keşke bitmeseydi.” demeseniz bile çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

One Flew Over The Cuckoos Nest

One Flew Over The Cuckoo’s Nest

McMurphy adındaki bir mahkum akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemlerinin az olduğu bir akıl hastanesine sevk edilir. McMurphy bir yandan kaçma planları yaparken bir yandan da hastalarla iyi diyaloglar kurabilmeyi başarmıştır. Jack Nicholson’ın sergilemiş olduğu oyunculuk ve filmin son sahnelerinde yaşanan olaylar filmi etkileyici kılıyor.

Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

Quentin Tarantino’nun 4. filmi olan bu filminde sıralama biraz karışık, zaten Tarantino eseri olduğunu söyledim. Bill’in geline yaptığı şeyden sonra gelin karakterimiz intikam almak için bir liste hazırlar ve bu listeyi sırasıyla uygulayacaktır. Listenin sonunda ise eski kocası Bill vardır. Bu arada Anime düşkünlerini de sürprizler beklemekte.

A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

Belki izleyebileceğiniz en etkileyici dünya düzenini anlatan film budur. Çete lideri Alex karekterinin yansıttığı çatışma ile büyülenebilir ve Beethoven 9. Senfoni aşığı olabilirsiniz. Uyarması benden filmde rahatsız edici birçok sahne bulunmakta.

OldBoy

OldBoy

Kaçırılma, hipnoz ve şiddet. Tek soru “Neden?” Film genel itibariyle merak uyandırırken son sahneleri ile farklı bir boyuta geçiyor. Son sahnede ise göz yaşlarınızı tutamayabilirsiniz.

Memento

Memento

Christopher Nolan’ın kaleminden çıkan Memento izleyebileceğiniz en karmaşık filmlerden biri olabilir. Bu filmin seyri sondan başa doğru ilerlemektedir. Film keşke ilerleyiş ile kalsa aynı zamanda karakterimiz kısa süre hafıza kaybı yaşayan ve hiçbir şey hatırlayamayan birisidir. Eşini öldürenlerden intikamını almak isteyen Leonard intikamını kimden alacak? İzlediğiniz zaman anlamazsanız filmi bir daha izlemenizi öneririm. Filmde bir şeyi yakalamanız gerekiyor. Eğer orayı kaçırmazsanız eşini öldüren kişinin kim olduğunu öğreneceksiniz. Hala Memento filmini anlamadım diyorsanız “Spoiler Göster” butonuna basabilirsiniz.

Soruyorum, insülin iğnesi yapan kimdi? Hala anlamadım diyorsan soğuk bir duş al ve ayıl. 😂

Inception

Inception

Yine Christopher Nolan ve yine bir şaheser. İzledikten sonra her uyuduğunuzda rüyalarınızı kontrol etmek isteyeceksiniz. Coob’un (Leonardo DiCaprio) işi rüya görme sırasında bilinçaltında gizlenen bilgileri çalmaktır. Uluslararası kaçak olarak görülen Coob’a bir teklif sunulur ve bu teklif sayesinde bulunduğu durumdan kurtulabilecektir. Sunulan teklif ise bu sefer yapılan işten farklı olacaktır. Bilgi çalmak yerine bir fikir yerleştirilecektir. Film bittiğinde ise tek soru aklınıza takılacak.

Hala rüyadalar mı?

American Beauty

American Beauty

Film görselinden erotik bir film gibi görünse de öğle değil. Amerikan Güzeli standart yaşam koşullarına sahip bir ailenin çöküntüsünü ve dağılmasını konu alır. Lester, karısı ve kızı ile iyi geçinemeyen ve rutin yaşamdan sıkıldığından işini bırakarak hayatını değiştirmeye başlar. Aynı zamanda kızının kız arkadaşından hoşlanıp genç gözükmek için spor yapmaya da başlayacaktır. Lester bu seçimi ve gelişen olaylar sonucunda kendi kaderini değiştirmiştir.

Into The Wild

Into The Wild

Gerçek bir hikaye! Anne ve babasıyla iyi geçinemeyen Christopher sahip olduğu her şeyi geride bırakarak vahşi doğa Alaska’da tek başına yaşamaya başlar. Söylenecek her şey filmin değerinden düşürdüğü için sadece izleyin demekle yetineceğim.

Room

Room

5 yaşındaki Jack ve onun genç annesi Ma, Yaşlı Nick’in esiri olmuşlardır. Jack’in dünyası sadece bir odadan ibarettir. Film dış dünyadan haberi olmayan Jack ile Ma’nın kaçış planı ve yaşadıkları dramı anlatıyor.

The Dark Knight

The Dark Knight

Çıktığı ilk gün IMDb Top listesinin ilk sırasında olan bu şaheser film günümüzde IMDb Top listesinde dördüncü sıradadır. Christopher Nolan’ın yaratmış olduğu Joker kötü karakteri oynamasına rağmen kalplerimizde bir taht kurmuştur. Batman severler için ayrı bir yeri olacak bu devam filmini hala izlemediyseniz hemen şu an izlemeye başlamalısınız.

Requiem For A Dream

Requiem For A Dream

Hap bağımlılığının ne kadar kolay bir şekilde başladığını ve kişiye ne gibi zorluklar yaşattığını bu film ile çok iyi anlayabilirsiniz. Filmde kullanılan müzik ise (Lux Aeterna) filme başka bir boyut kazandırıyor diyebilirim.

Se7en

Se7en

Bir David Fincher filmi olan Se7en, Hıristiyanlık’ın 7 ölümcül günahını işleyenleri öldüren seri katili ve onu yakalamaya çalışan iki dedektifi konu alır.

No Country For Old Men

No Country For Old Men

Konusu ile herkesi tatmin edebilecek bir Coen kardeşler filmi. Yaşadığınız hayatın 5 saniye sonra başınıza ne gibi olaylar sunacağını bilemezsiniz. Bu yüzden her adımı doğru atmak gerekir. Fazla söze gerek yok. Coen kardeşler filmi demek yetiyor zaten. Basit konulardan mükemmel filmler çıkarabiliyorlar.

The Shining

The Shining

Yalnızlığı kaldırabilir misin? İnsan sadece benliğini bildiği sürece insandır. Jack Nicholson’ın sergilemiş olduğu oyunculuk yine gözlerden kaçmamalı. Bu film ile bir insanın cinnet geçirdiğinde neler yapabileceğine tanık oluyoruz.

The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

Bu filmi izlemeyeniniz ya da duymayanınız kaldı mı? Masum olduğu halde karısını öldürmekle suçlanan Andy Dufresne, Shawshank Hapishanesi’ne gönderilir… Evet doğru tahmin, hapishaneden kaçmaya çalışacak. Peki ama nasıl?

A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

Bu filmde ünlü matematikçi John Forbes Nash’in biyografisi konu alınıyor. 2012’de ülkemize gelen Nash, Türkiye’nin matematikte dünyada sondan ikinci olduğunu öğrenince şu sözleri söylüyor. “İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur.” Nash’e göre çocukları hiç okula yollamamak, evde eğitmek bile daha iyi sonuçlar verebilirmiş.

The Sixth Sense

The Sixth Sense

Sekiz yaşındaki Cole Sear ölen insanları görebildiğini, görmekle kalmayıp konuşabildiğini iddia eden problemli bir çocuktur. Film çocuğa yardım etmeye çalışan psikologun hikayesini konu alıyor.

Incendies

Incendies

Son sahnesine kadar izleyemediğiniz, elektriklerin kesildiği bir film düşünün. Bu filme devam edebilecek kişi kesinlikle ben değilim. Tamam, merak uyandırabilir ama izledikçe sinirleniyor insan. Bir o kadar durağan bir o kadar da köşeye yatıran bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Listenin verdiği mesaj: Sürpriz finalli filmler.

Listede olmalı dediğiniz veya listeden beğendiğiniz filmleri yorumlar bölümüne yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

İçeriği Paylaş:
Facebook Twitter Google Plus Share
İçerik hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı lütfen yorum yazarak paylaşın.
DMCA.COM Protection Status Creative Commons Lisansı

Telif Hakkı © 2017 Sertaç Yanık. Tüm Hakları Saklıdır.