YÜKLENİYOR...
JBL Flip 4 İnceleme
6 Ocak 2018
Sertaç Yanık
JBL Flip 4

JBL Flip 4 İnceleme

Bu yaz kablosuz hoparlör arayışına girdim. İlk araştırmalar ve alışveriş merkezlerindeki denemeler sonucu JBL’nin kablosuz hoparlör modellerinden almaya karar verdim. İlk göz attığım cihazlar arasından JBL Xtreme’i beğendim. Fakat Xtreme’i ele alıp dışarı çıkmak bana göre pratik değildi. Pratik olmamasının yanında bir de fiyatı nedeniyle geri durmak zorunda kaldım. Xtreme’i almayacağıma göre sırada JBL Charge 3 ve JBL Flip 3 var. Bu iki cihaz arasında çok fazla ikilemde kaldım. Mesela Charge 3, Flip 3’e göre daha kaliteli ses deneyimi ve daha uzun kullanım süresi sunuyor ancak Flip 3 daha taşınabilir. Bu ikilem sonrası enteresan bir şekilde kararımı Flip 3’ten yana verdim. Bir süre sonra JBL Flip 4’ün satışlarının Türkiye’de başlamasıyla yine bir seçim yapmam gerekti ve Flip 3 ile arasında çok fazla fiyat farkı olmamasıyla JBL Flip 4’ü satın aldım.

JBL Flip 4 Bluetooth (Versiyon 4.2) teknolojisiyle cihazlarınıza bağlayabileceğiniz bir kablosuz hoparlör. Flip 4’ün öne çıkan en önemli özelliği IPX7 sertifikasına sahip olması. Bu sertifika sayesinde 1 metre derinliğindeki suda 30 dakika boyunca cihazınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sertifika cihazın toza yani kuma dayanıklı olduğunun da göstergesidir. Ben suda kullanmak gibi bir çılgınlık yapmadım. Suyun oldukça fazla bulunduğu ortamlarda rahatça kullanabilmek dışında su deneyimi hakkında bir şey diyemeyeceğim. Siz yinede suda kullanmak isterseniz gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

JBL Flip 4 iki adet 8W çıkış gücünde hoparlör ve kabindeki basınca duyarlı çalışan radyatörler sayesinde sizlere kaliteli ses deneyimi sunmayı başarıyor. Cihazın ses konusunda öne çıkan önemli özelliklerinden bir tanesi ses aralıklarında bozulmalar olmaması. Tamamen dengeli bir şekilde sesi size yansıtıyor. Bass seslerin gücü aşırı düzeyde olmasa da tatmin edici düzeyde. Ses yüksekliği ise tatmin edici derecede yüksek.

Dahili mikrofon sayesinde telefon görüşmeleri yapabilir, Siri veya Google Now’a komut verebilirsiniz. Cihaz uzaktayken ne dediğinizi zar zor anlasa da cihaz yakındayken dediklerinizi şaşırtıcı derecede doğru anlıyor. Peki burada neden şaşırıyoruz? Çünkü komut verdiğimiz sıra müzik çalıyor. 😀 iOS cihazlarda Hey Siri komutuyla bağlandığınız zaman oldukça fazla bir gecikmenin olduğunun da notunu düşeyim.

Flip 4’te 3000 mAh lityum iyon polimer pil bulunuyor. Bu pil sayesinde cihaz 12 saate kadar kullanılabiliyor. Tabii bu tamamen ses yüksekliğiyle alakalı. Örneğin tam şarj sonrası son seste ortalama kullanım süresi 5 saat. Pil durumunu gösteren ışık kırmızı yanmaya başladığında cihazın sesi azaltılırsa beyaz yanmaya başladığını gözlemleyebiliriz. Yani ses düzeyi şarj konusunda oldukça etkili. Kutudan micro usb kablosu çıkarken şarj adaptörü çıkmıyor. Standart telefon adaptörü (5V 1A) kullanarak şarj edebilirsiniz. 3.5 saatte tam şarj oluyor.

JBL Flip 4 Bluetooth bağlantısıyla aynı anda iki cihaza bağlanabiliyor. Ayrıca yerleşik Connect düğmesiyle 100 adet Flip 4 ile eşleşerek ortak yayın da yapabiliyor.

JBL Connect mobil uygulamasını kullanarak Oynat/Duraklat tuşunu sesli asistanlara (Siri, Google Now) atayabilirsiniz. Uygulama sayesinde cihazın bulunabilir ismini değiştirebilir, pil durumunu görebilir ve varsa yazılımı güncelleyebilirsiniz.

Taşınabilirlik ve ses kalitesi göz önüne alındığında tüm rakiplerini geride bırakabiliyor. Kablosuz hoparlör almayı düşünüyorsanız tercihinizi gönül rahatlığıyla JBL Flip 4’ten yana yapabilirsiniz.

JBL Flip 4 için birkaç kısayol:

  • Sıradaki medyaya atlamak için Oynat/Duraklat tuşuna hızlıca iki defa basın.
  • Siri veya Google Now’a komut göndermek için Oynat/Duraklat tuşuna basılı tutun.
  • Cihazı sıfırlamak için Oynat/Duraklat ve Ses Yükseltme tuşlarına sırasıyla basılı tutun.
İçeriği Paylaş:
Facebook Twitter Google Plus Share
İçerik hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı lütfen yorum yazarak paylaşın.
DMCA.COM Protection Status Creative Commons Lisansı

Telif Hakkı © 2018 Sertaç Yanık. Tüm Hakları Saklıdır.