YÜKLENİYOR...
Kişisel Blog İmtihanım
9 Eylül 2017
Sertaç Yanık
Sertaç Yanık

Kişisel Blog İmtihanım

Merhaba, bu yazıda kişisel blogLink Icon projesi için neler yaptığımı anlatıyorum.

İnternet dünyası ile tanıştığımdan beri İnternet siteleri ve tasarımları her zaman ilgimi çekmiştir. 2013’ün ilkbaharında açtığım ilk İnternet sitesinden bu tarihe gelene kadar bir çok deneyim ve tecrübe edindim. İlk sitem ne yazık ki .TR.GG uzantılı. 😂 Muhtemelen arama motoruna (Google) “Bedava Site Açmak” yazmış olmalıyım. Neyse ki o çöplükten kurtulmam çok uzun sürmedi ve Blogger, WordPress gibi popüler içerik yönetim sitemlerini tanıdım.

Blogger ve WordPress arasından basit bir sebeple (Google’a ait olması) Blogger’ı tercih ettim. Blogger ile başladığım bu serüven ne yazık ki sitenin temasını ve gidişatını beğenmediğim için başlamadan bitti (Mart 2015). Profesyonel çözümler üretmek tabii ki kolay olmadı. Uzun bir süre projenin ne olacağı hakkında fikirler yürüttüm ve en sonunda Kişisel Blog açmak için işe koyuldum. Blogger altyapısı için tema yapmayı bilen geliştirici sayısı Türkiye’de yok denilecek kadar az olduğu için hazır tema kullanmak zorunda kaldım. Günler ve hatta aylar sonucu bulduğum Oblivion teması benim gözümde projemi tamamlayıcı bir şekildeydi. Temayı satın aldım ve yaklaşık bir yıl üzerinde çalışarak çok fazla değişiklik yaptım. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise yazılım bilgimin o zamanlarda yok denilecek kadar az olmasıydı.

İzlediğim bir geliştirici konferansında yazılıma başlamak isteyenler için en iyi başlangıcın HTML ve CSS öğrenmekle olacağı söyleniyordu. Şans eseri doğru ilerliyorum… Yazılıma merakınız varsa ve öğrenmek istiyorsanız yazılmış kodları inceleyerek işe başlamanızı önerebilirim. İşlevlerin neye göre çalıştığını dokümanlardan öğrenmektense kod bloklarını incelemek daha eğlenceli gelebilir.

Her neyse, siteyi bir zaman sonra aktif ettim (2016, 2017). Çevremden ve ilgili mecralardan genel bir görüş edindikten sonra sıra içerik hazırlamaya gelmişti. Kategorilere göre birçok içerik listesi oluşturdum. Yazılacak o kadar çok konu buldum ki henüz yazdıklarım yüzde bir bile etmiyor. Bazı içerikleri hazırlarken çok fazla zaman kaybettiğimi de belirteyim. Mesela iki dakikada okunacak bir metini üç saatte yazdığımı çok net hatırlıyorum.

Blogger’ın son zamanlarda verdiği hatalar ve değişen arayüz ile oluşan sorunlardan sonra WordPress’e geçme kararını geçen aylarda aldım (Mayıs 2017). Sitede bulunan yazılar ve yorumların yedeğini almama rağmen yedekten yüklediğimde çok fazla hata oluştu. Hatalarla uğraşmak istemediğimden tüm yazı ve yorumları sildim. Bu süreçte ise sitenin temasına son bir rötuş çektim ve temayı WordPress’e uygun hale getirdim.

İnternet sitesi açmam ve içerik üretmem tamamen hobi olarak yaptığım bir şey. Kişisel Blog projelerinden beklentim her zaman insanların kişisel hayatlarından kesitler vermeleridir. Kişisel Blog açıp da bunu yapan neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Şu sıralar benden de beklemeyin. 🙂

Kendi adıma açtığım bu sitede Teknoloji ve Yaşam Tarzı odaklı içerikler üretmeyi hedefliyorum. Bilgilendirici, ufuk açıcı, eğlenceli, İnternet ortamında bilmenizi istediğim ve farklı bulduğum tüm içerikleri sizler için hazırlayacağım.

Şimdilik söyleyeceğim bunlar. Sevgiyle ve takipte kalın. ❤️

İçeriği Paylaş:
Facebook Twitter Google Plus Share
İçerik hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı lütfen yorum yazarak paylaşın.
DMCA.COM Protection Status Creative Commons Lisansı

Telif Hakkı © 2017 Sertaç Yanık. Tüm Hakları Saklıdır.